לצייץ כל הדרך אל הבנק

קהילת האינטרנט הישראלית סערה השבוע בעקבות סגירתו של עמוד הפייסבוק הגדול בישראל "סטטוסים מצייצים" אשר הופעל על ידי הזוג אבי ועדי לן ונסגר השבוע על ידי פייסבוק העולמית בעקבות תחקיר גלובס בו נחשף כי בעמוד התפרסמו תכנים תמורת תשלום בניגוד לתקנון הרשת החברתית.

תקציר משבר סטטוסים מצייצים

14/01/2015 – חשיפת גלובס – כמה עולה לפרסם סטטוס בעמוד הפייסבוק "סטטוסים מצייצים"

21/01/2015 בוקר – אבי לן למנכ"לית פייסבוק ישראל: רוצה מלחמה? קיבלת

21/01/2015 ערב – הצהרת המטה הגלובלי של פייסבוק – העמוד הוסר בשל הפרות חוזרות ונשנות

22/01/2015 בוקר – "מלחמה": פייסבוק הגבילה את החשבונות של אבי לן ורעייתו

22/01/2015 ערב – אבי לן מתנצל: "עברנו על הכללים, לא יקרה שוב"

יחסי תן! וקח?

521976pic_C-300x225
אבי לן לאחר הפריצה לעמוד במבצע צוק איתן, הופץ מחדש בדפים המזויפים לצורך קצירת לייקים

ראוי לציין כי לא היה אחד שהאמין כי יתכן מצב בו כלי תקשורת מסחרי עם מעל 700 אלף מנויים יסגר באבחת מקש של איש שירות לקוחות אנונימי ללא כל צורך במתן מענה או הסברים למאן דהו, אך עם זאת חשוב לדעת ולזכור כי זו אינה תופעה חריגה באינטרנט.

אתרים רבים ניזוקים ואף נמחקים לחלוטין בעקבות עדכוני אלגוריתם הדירוג של גוגל אשר מתבצעים מספר פעמים בשנה ומדרדרים את תוצאותיהם למקומות בלתי ראליים תוך פגיעה אנושה בזרימת הגולשים לאתר מתוצאות מנוע החיפוש.

אפילו מויקיפדיה נמחקים בשוטף ערכים בהם הושקעו שעות עבודה רבות, שלא לדבר על זירות תוכן ופלטפורמות כדוגמת בלוגר אשר סוגרים אתרים ובלוגים אשר חורגים ממדיניות השימוש לעיתים אף בתום לב.

גם שיתופי פעולה עיסקיים עם חברות הענק הטכנולוגיות עשויות להתגלות כחד צדדיות ברגע האמת של ניגוד אינטרסים קל או חמור, שאלו את אינקרדימייל או את קונדאיט הישראלית.

המקרים האישיים והכואבים ביותר שזכורים לי הם ממפעילי פורומים מקצועיים וקהילות חברתיות גדולות אשר נזרקו באחת מתפקידם וקהילתם בשל אי התאמה לתכנית השיווקית המשתנה של פלטפורמת הפורומים, חלקם שרדו את המעבר לפלטפורמה אחרת אך חלק גדול התייאשו ופשוט עזבו את התחום.

הקטנת הסיכון על ידי פריסה רחבה

מאחר ובסיס כל תכנית שיווקית באינטרנט הוא הזרמת תנועה קבועה ומשמעותית לעמודי הנחיתה, הרי שלחסימת מקור תנועה בעל נפח משמעותי ישנה משמעות כלכלית חמורה העלולה לפגוע במקורות ההכנסה ולעיתים אף לסכן את כל המודל הכלכלי של המיזם.

על מנת להקטין את הסיכון חשוב ליצור מגוון רחב של מקורות תנועה, בפריסה רחבה אשר תמצה את פוטנציאל הזרמת התנועה מכל זירה אפשרית, החל מהפצה רשתות חברתיות, דרך קמפייני PPC כולל רכש מדיה רלוונטי, והפצה בזירות תוכן מגוונות מבלי לפסוח כמובן גם על קידום אורגני במנועי חיפוש ויח"צ שיווקי.

פריסה רחבה מעין זו תאפשר גם ניטור מתמיד של כל אפיקי השיווק האפשריים, וגמישות גדולה יותר בהקצאת המשאבים לפי האפיקים היעילים והריווחים יותר במבחן החזר ההשקעה, גם כאשר מדובר בתנודות תקופתיות שגרתיות, כך לדוגמה מנהל פעילות חכם יוכל לנווט בין תקופות בהם פרסום PPC בגוגל מתייקר לעומת פרסום מקביל בפייסבוק, אך להישאר עירני גם לרגע שבו יהיה ניתן להריץ קמפיין חכם ומטורגט היטב בגוגל ולהסיט מידיית את התקציב חזרה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
דילוג לתוכן